ניתוח מתיחת פנים

למרות התקדמויות רבות בתחום אסתטיקת הפנים, ניתוח מתיחת הפנים עדיין נשארה השיטה הנרחבת היסודית והיעילה ביותר להסיר ולשפר את הצניחה של הרקמות הרכות ואת הקפלים/קמטים שנוצרים עם הגיל.
ניתוח מתיחת פנים מטפל בעיקר בצניחת העור, בעוד מרקם העור מטופל באמצעים אחרים כגון זריקות ופילינג.
מתיחת פנים מבוצעת כיום באופן שונה מהותית לעומת ניתוחי מתיחת פנים כפי שבוצעו לפני כ- 15-20 שנה, כיום אנו מכירים מגוון רחב של טכניקות, כל אחת והיתרון הייחודי לה תוך שימת דגש על מיקום החתכים והתייחסות פרטנית לכל אזור ואזור בפנים.
ד"ר גל אור מקפיד על חתכים ניתוחיים מינימליים ככל האפשר אשר מוסתרים היטב בקו השיער ובקפלים, כך שלמעשה הצלקות כמעט שאינן נראות לעין.
הצלחתו של הניתוח ושביעות הרצון של המטופל/ת מתחילה ברשימה ותוכנית מאוד מדויקת הבנויה על ערכים אסתטיים להשגת ה"מראה הטבעי". התוכנית מותאמת לכל מטופל/ת לפי השאיפות והצורך האישי .
ד"ר גל אור מקפיד להתאים לכל אדם את הניתוח הספציפי הנכון עבורו על פי מבנה פניו ותהליך ההתבגרות האישי הייחודי לו.

למי מתאים הניתוח
הניתוח משפר ומותח את עור הפנים ומתקן צניחה בעיקר באזור הצוואר, קו הלסת וצדי הפה.
הניתוח אינו משפר את הקמטוטים בשפה העליונה ובאזורי צדי העיניים.
במקרים מסוימים מומלץ לשלב פעולות נלוות לניתוח כגון מתיחת עפעפיים, הרמת גבות ו/או הזרקות שומן – כמובן לפי הצורך הייחודי לכל מטופל ומטופלת.

למי לא מתאים הניתוח
עם התקדמות הטכנולוגיה והאפשרויות לשיפור מראה הפנים, אנו נתקלים לא פעם במקרים בהם המטופל/ת מעוניין/ת בניתוח מתיחת פנים, אך למעשה ישנן אפשרויות אחרות רבות ומגוונות לשיפור המבוקש ללא ניתוח.
על מנת להחליט בנוגע לאותם אפשרויות, יש צורך בפגישת ייעוץ להערכה כללית, בדיקה פיזיקלית והתרשמות.
מטופלות/ים עם מחלות רקע לא מאוזנות (יתר ל"ד, סכרת, תפקודי בלוטת התריס, מחלות לב וכדומה) דורשות איזון מלא לקראת הניתוח.
מטופלים מעשנים אינם מתאימים לניתוח וזאת בשל אחוז הסיבוכים הגבוה במעשנים.

יש לכם שאלה? רוצים להתייעץ? מלאו את הפרטים ומיד נחזור:

לקראת ניתוח
-לחדול מחשיפה לשמש כחודש טרם הניתוח.
-להפסיק מדללי דם (אספירין, פלביקס, קומדין וכד…), וכן גם תרופות טבעיות היכולות לגרום לדילול (שום, גינקו, ויטמין E וכד…)
– יש להימנע משימוש ברטינואידים שנה טרם הניתוח.
-יש להימנע מפילינג חודש טרם הניתוח.
-יום לפני הניתוח, יש להסיר איפור ועדשות מגע, ולשטוף את הפנים היטב עם מים וסבון.
– אם ידוע על הרפס בעבד, יש להתחיל טיפול 4 ימים טרם הניתוח ו-4 ימים לאחר מכן עם זובירקס (מרשם יינתן ע"י ד"ר גל אור)
 
מהלך הניתוח
הניתוח מבוצע בהרדמה כללית ומשכו בין 3- 5 שעות. החתכים נעשים סביב קו שיער קדמי ברקות ולאורך הפאות וקדמת האוזניים סביב התנוכים ממשיך מאחורי האוזניים ואל תוך השיער העורפי (לצורך מתיחת הצוואר).
בשלב הבא- הרמה ומתיחה יסודית בכיוונים שונים של השרירים הרפויים בפנים ובצוואר, חשוב לדעת כי מתיחת הפנים איננה מתיחת עור בלבד אלה גם מתיחה של שרירי הפנים והצוואר, פעולה אשר תאריך את משך ההשפעה של ניתוח מתיחת הפנים.
הוצאת עודפי עור וסגירת החתכים ללא מתח עם תפרים נספגים ונסתרים.
בשלב זה ישנה אפשרות של תוספת נפח באזורים עם דלדול או צניחה של השומן התת עורי. בעיקר באזור הלחיים ועצמות הפנים.
הוצאת עודפי עור וסגירת החתכים ללא מתח עם תפרים נספגים ונסתרים.
כל שלב בניתוח מבוצע בנפרד ובקפידה רבה על מנת להגיע לתוצאה מיטבית.
ד"ר גל אור מקפיד על מיקום הצלקת הניתוחית כך שהיא תהיה מינימלית ככל האפשר באורכה, חבויה ומוסתרת בקפלים האנטומיים בפנים בצורה מדויקת. בטכניקה הזו הצלקת חבויה ונסתרת כך שלא נראית לעיין אפילו במרחק שיחה.
 
ביום הניתוח
– יש להקפיד על צום מלא כ – 6 שעות לפני הניתוח. (ללא מזון, שתייה, ואף לא מסטיק או סוכרייה) 
-יש להצטייד ב: צעיף לכיסוי הראש, משקפי שמש, חולצה רפויה הנרכסת קדימה, כלי רחצה, וכמובן – תוצאות הבדיקות.
-רצוי, להשאיר בבית תכשיטים וחפצי ערך.
– להגיע לחדר הניתוח שעה לפני המועד שנקבע. בשעה הזו, נפגש עם הרופא המרדים, ונעבור בדיקה ע"י האחות. 
-לקראת הניתוח תיערך פגישה נוספת לצורך צילום, סימון ושיחה נוספת. במידה ונשארו לך ולבני משפחתך שאלות פתוחות או דגשים חשובים שלא נאמרו, זה הזמן להפנותם לד"ר גל אור.
 
לאחר ניתוח
מהניתוח מתעוררים עם חבישה קלה בצדי הפנים בחדר ההתאוששות.
בד"כ נעשה שימוש בנקזים שהינם צינורות דקים הממוקמים מאחורי האוזניים ומשמשים לניקוז ההפרשות. את הנקזים אנו מוציאים למחרת הניתוח בטרם ההליכה הביתה.
מיד לאחר הניתוח עוברים לחדר ההתאוששות, לאחר כשעה בחדר ההתאוששות עוברים לחדרי מנוחה. למחרת בבוקר אנו מסירים את החבישה, מוציאים את הנקזים, וחופפים את השיער בעזרת אחות.
ניתן לחזור לפעילות קלה לאחר כשבוע.
לאחר שבוע הכאב ייסוג (עד אז נשתמש בנוגדי כאבים(., צפויים שטפי דם מתחת לעור, שיפוגו תוך כשבוע עד שבועיים וניתן להסוואתם במייק-אפ.
הבצקות והנפיחויות המשמעותיות יחלפו לאחר כשבוע- שבועיים אך נפיחות מסוימת תישאר למשך של כחודש מהניתוח.
 
סיבוכים אפשריים
לניתוח כמו כל ניתוח, מספר סיכונים וסיבוכים אפשריים, אך חשוב לציין כי הסיבוכים והסיכונים הללו הינם נדירים וברוב המקרים ניתנים לטיפול ומניעה.
-דימום לאחר ניתוח (שעות הראשונות)- במקרה כזה ישנם מצבים הדורשים הרדמה מחדש ועצירה של הדמם במסגרת חדר ניתוח.
– סרומות – היווצרות נוזלים בחללים המנותחים – מנוקזים במרפאה
-קיים סיכון קטן לנמק ואובדן חלק מהעור. סיבוך זה נדיר מאוד אך יכול להופיע בעיקר אצל המעשנים.
 מעשנים ידרשו להפסיק לחלוטין את העישון למשך שלשה שבועות לפני ולחודש אחרי ניתוח מתיחת הפנים.
-זיהום- סיבוך נדיר למדי- מטופל ברוב המקרים בהצלחה ע"י מתן טיפול אנטיביוטי.
-צלקות- לעיתים רחוקות ומבלי שניתן לצפות לכך, הופכות הצלקות להיות מורמות מעל העור, אדומות ובשרניות. זהו מצב שיש לו מספר אפשרויות טיפול.
– פגיעה חלקית וחולפת בתחושת עור הפנים ו/או הקרקפת, חוסר תחושה קיים אצל כול המנותחות, התחושה חוזרת לאחר מספר שבועות/חודשים.
-אובדן או ירידת תחושה באפרכסת נדיר למדי ובדרך כלל חולף אך אפשרי בעקבות פגיעה לא מכוונת בעצב האחראי לה.
– פגיעה בעצב הפנים האחראי על תנועת הפנים. עצב זה מצוי מתחת לשרירי ההבעה של הפנים ואחראי לפעולתם. פגיעה ישירה בו במהלך ניתוח למתיחת פנים נדירה ביותר מכיוון והתהליך הניתוחי מתרחש מעל לשרירי הפנים.
לעיתים רחוקות סובלים חלק מסעיפי העצב מחולשה חולפת בעקבות הזרקת חומרי ההרדמה המקומית ו/או בתגובה לפעולות כירורגיות שונות הנעשות בקרבתם
-שיתוק עצבי- נדיר מאוד ובדרך כלל חולף ללא טיפול מיוחד.
– אסימטריה קלה, לרוב במידה המקובלת כטבעית ואינה דורשת תיקון
 
שאלות נפוצות:
 
1.האם, ועד כמה עלולים להופיע כאבים? ניתוח למתיחת פנים וצוואר אינו ניתוח המאופיין בכאבים משמעותיים. כאבים קלים עד בינוניים מופיעים לעתים בצוואר ומגיבים היטב לאופטלגין נוזלי ומשככי כאבים נוגדי דלקת (אדוויל, אדקס, נורופן ודומיהם).
 
2. האם יש הגבלות בנוגע לתזונה? ההעדפה שלנו וגם של המנותחים היא לא לבצע תנועות לעיסה ופתיחת פה חזקות. ביומיים – שלושה הראשונים נוח יותר לאכול מאכלים רכים ונוחים ללעיסה. לאחר מכן, במשך כשלושה שבועות, המגבלה היחידה היא לא לבצע תנועות חזקות ומלאות של פתיחת פה כגון בזמן אכילת תפוח עץ או כריך. במהלך הזמן הזה עדיף לאכול כל מזון בתנועות יותר מדודות.
 
3. מתי מותר להרטיב את אזור הניתוח? ניתן להתקלח ללא חשש 24 שעות לאחר השחרור. לגבי חפיפה עדיף להסתפק בהקצפת השיער עם שמפו ללא שפשוף, ואז לתת למים הזורמים לשטוף את השיער. יש לשים לב במיוחד לא לשפשף בצדי השיער ובאזור שמאחורי האוזניים שם ממוקמים החתכים.
 
4. מתי ניתן למרוח קרמים ולהתאפר? ב- 10 הימים הראשונים ניתן למרוח על הפנים פרפין רך (וזלין), קרם ביאפין או שמן תינוקות. בהמשך ניתן להשתמש בשמנים טבעיים לפי הוראתו של ד"ר גל אור. לאחר כשבועיים ניתן בד"כ להשתמש באיפור, אולם יש לקבל על כך אישור מאתנו.
 
5.  מתי אפשר לעסוק בפעילות יומיומית מתונה (כגון: בישול, נהיגה וכ"ו)? ניתן לחזור לפעילות יומיומית פשוטה תוך יום-יומיים. עקב המראה הנפוח המנותחים בד"כ לא יוצאים מהבית בשבוע הראשון ויש להיערך לכך. לגבי נהיגה, עקב חשיבותה הבטיחותית לנו ולאחרים, אנחנו ממליצים לא לנהוג כל עוד יש אי נוחות ונפיחות משמעותיים ומגבלה בתנועתיות הצוואר. בדרך כלל מדובר ב-10 ימים לערך.
 
6. מתי ניתן לחזור לעבודה? היכולת לחזור לעבודה היא אישית, ובנוסף, תלויה בסוג העבודה. מבחינת התחושה האישית, ניתן בד"כ לחזור לעבודה משרדית כעבור שבוע- שבועיים, ולעבודה יותר מאומצת כעבור שבועיים. לאחר שבועיים – שלושה ניתן לעבוד מול קהל למרות שלעתים המראה עדיין נפוח גם אחרי חודש. 
 
7. כמה זמן יש להימנע מפעילות מאומצת? בד"כ אי אפשר לבצע פעילות מאומצת ממש במשך כ 7-10 ימים. לאחר מכן אפשר לבצע כל פעילות, אך יש להימנע מהטיות חזקות של הראש והצוואר במשך כ 3-4 שבועות. לאחר מכן אין כל מגבלות.
 
8. האם יש הגבלות בטיפוח ובסידור השיער? במשך השבועיים הראשונים ניתן לחפוף את השיער מבלי לשפשף את האזורים המנותחים. במהלך השבועיים האלו ניתן לסרק את השיער עם מברשת רכה. לאחר מכן אין מגבלות בנושא חפיפה וסירוק. אפשר להשתמש במייבש שיער כבר לאחר 4-5 ימים. מומלץ להימנע מצביעת שיער במשך כ – 4 שבועות. סידור שיער אצל הספר עדיף לדחות עד כ 4-5 שבועות לאחר הניתוח. ראוי לציון שעקב נוכחות צלקות באזור שיער העורף, לעתים צריך להימנע מתספורת קצוצה או משיער אסוף במשך חצי שנה ויותר. 
 
9. כמה זמן יש להימנע מחשיפה לשמש? אם לא בוצע קילוף בפנים אנו מסתפקים בשימוש קבוע בקרמים בעלי מקדם הגנה של לפחות 15 במשך חצי שנה. אם בוצע קילוף יש להתייעץ עם ד"ר גל אור בעניין זה.