הקטנת חזה

במהלך השנים גורמים כגון ירידה במשקל, הריון, הנקה ,כוח המשיכה והגיל משפיעים על השד הנשי , העור מאבד מהאלסטיות שלו, השד מאבד את צורתו המקורית הוא מתרוקן והופך להיות שמוט.
אין ספק שאישה בעלת חזה גדול עלולה לחוות סבל משמעותי בשל המשקל הגדול של השד, סיבוכים אלו כוללים- כאבי גב וצוואר, חריץ בכתף כתוצאה מלחץ של רצועות החזיה, כאבי ראש, קושי במציאת בגדים, קושי בביצוע פעילות גופנית. בעיות פסיכולוגיות, תחושה של בושה במיוחד בגיל העשרה, פריחות וזיהומי עור מתחת לשד.

ניתוח הקטנת חזה נועד בעיקרו להקטין את השדיים, להרים את הפטמה למקומה המתאים ובכך לתת לשדיים מראה אסתטי ופרופורציונלי עם שיפור משמעותי בהרגשת המנותחת ובביטחון העצמי.
שביעות הרצון מניתוחי הקטנת חזה גדולה במיוחדזאת למרות הצלקות שנשארות מהניתוחבעיקר סביב הפטמה, מהפטמה לכיוון הקפל התת שדי ולעיתים בקפל התת שדי.
ניתוח הקטנת חזה אורך לרוב כ שלוש שעות ולמרות שזמן הניתוח ארוך , המהלך לאחר הניתוח פשוט יחסית ואין צורך בשום טיפול נוסף.

תכנון הניתוח והתאמת ציפיות
 
ישנן מספר דרכים להקטנת חזה וכל מנתח פלסטי בוחר את שיטת הניתוח המועדפת עליו על מנת לקבל את התוצאה הטובה ביותר עם מינימום צלקות
בביקור הראשון חשוב לדון באופן מפורט על ההיסטוריה הרפואית עם דגש מיוחד בכל הנוגע לסרטן שד או שחלות, ציפיותיך מהניתוח, חשוב שתהיה הבנה והסכמה בינך לבין המנתח לגבי התוצאה הצפויה
לאחר בדיקת השדיים ( כולל הערכת מבנה וגודל השדיים, עובי ואיכות רקמת העור והתת עור), ידון ד"ר גל אור על האפשרויות הקיימות מבחינת שיפור המראה תוך התאמת צפיות והבנת צרכיך, תנתן מלוא תשומת הלב לרצונותייך ולשאלותייך.
ההחלטה על סוג הניתוח מתקבלת ע"י ד"ר גל אור  בהתאם לממצאי בדיקת השד.

יש לכם שאלה? רוצים להתייעץ? מלאו את הפרטים ומיד נחזור:

ביום הניתוח:

 • הקפידי על צום מלא (כ – 6 שעות לפני הניתוח. (ללא מזוןשתייהואף לא מסטיק או סוכרייה.
 • ניתוח הקטנת חזה מחייב הפסקה מוחלטת של עישון לשלושה שבועות לפחות לפני ואחרי הניתוח.
 • דאגי להצטייד ב: חזיית הספורט הנרכסת קדימה, חולצה רפויהכלי רחצהוכמובן – תוצאות הבדיקות.
 • רצוילהשאיר בבית תכשיטים וחפצי ערך.
 • אנאהקפידי להגיע לחדר הניתוח שעה לפני המועד שנקבעבשעה הזותיפגשי עם הרופא המרדיםותיבדקי ע"י האחות
 • לאחר מכןתפגשי שוב עם הרופא המנתח לצורך צילוםסימון ושיחה נוספתבמידה ונשארו לך ולבני משפחתך שאלות פתוחות או דגשים חשובים שלא נאמרוזה הזמן להפנותם למנתח.
 • מומלץ לרכוש מאתנו חזייה מיוחדתאותה תלבשי במהלך החודש הקרוב.
 • עלות חזייה זו – 230 . (כמובןבאפשרותךלרכוש מבעוד מועדחזיית ספורטולהביא אתך.

תהליך הניתוח
 
הניתוח הינו בהרדמה כללית ומשכו סביב 3 שעות. ההקטנה תבוצע דרך חתך סביב העטרה וחתך נוסף אנכי שיורד מהעטרה כלפי מטה אל הקפל התת שדי. בשיטות הישנות יותר נהוג היה להוסיף חתך וצלקת רוחבית מתחת לשדיים. יחד עם זאת, בשד גדול במיוחד לעיתים יש צורך בתוספת של צלקת רוחבית מתחת לחזה.
דרך החתכים הללו נקטין את השדיים, נעצבם למראה קטן ומורם יותר יחד עם הפטמה והעטרה.
 
סיבוכים הקשורים לניתוח הקטנת חזה
 
כמו כבכל ניתוח כולל בניתוח זה, קיימים סיבוכים ניתוחיים, אומנם בשיעור נמוך אך יש לעמוד עליהם.
מבין הסיבוכים הניתוחיים ניתן למנות דימום, זיהום, סרומה (הצטברות נוזלים), צלקות בולטות, פתיחת שולי החתכים, אסימטריה, נמק של פטמה ו/או רקמות מקומיות, הפרעה תחושתית זמנית או קבועה, פגיעה בהנקה, ובמקרים מסוימים צורך בניתוח נוסף לתיקון.
הסיכוי לסיבוך הינו גדול יותר במעשנות וסוכרתיות, חל איסור לבצע את הניתוח בזמן עישון פעיל.
 
צלקות לאחר הניתוח הקטנת חזה
 
להבדיל מהשיטות הישנות המותירות שתי צלקות הנראות בצורת עוגן / אות T הפוכהבנוסף לצלקת מסביב לפיטמהבשיטות החדשות להקטנת חזה נותרת צלקת אחת הניצבת מהפטמה לקפל התת שדי בלבדללא צורך בצלקת ארוכה בקפל התת שדי. יחד עם זאת, בשד גדול במיוחד לעיתים יש צורך בתוספת של צלקת רוחבית מתחת לחזה.

לאחר הניתוח:
הניתוח נמשך כ  3 שעות.
מהניתוח את מתעוררת בחדר ההתאוששות עם חזיית הספורט וחבישה לאחר כ-45 דקות בחדר התאוששות את מועברת לחדרי מנוחההשחרור מתבצע בד"כ למחרת בבוקראז נפגשים עם הרופא המנתחמסתכלים יחד על החזה החדש ומקבלים הסבר על ההמשך.

 1. האםועד כמה עלולים להופיע כאבים? בשעות הראשונות עלולים להופיע  כאבים בינוניים וזה שלב המטופל בתרופות נוגדות כאבים הניתנות על ידי הרופאיםבימים הבאים הכאבים בינוניים עד קלים וניתנים לשליטה על ידי משככי כאבים רגיליםבד"כ לאחר כשבוע אין כאבים משמעותיים
   
 2. אילו משככי כאבים ניתן ליטול? הכאבים הללו מגיבים היטב לאופטלגין נוזלי ומשככי כאבים נוגדי דלקת (אדווילאדקסנורופן ודומיהם
   
 3. מתי מותר להרטיב את אזור הניתוח? ניתן להתקלח ללא חשש 24 שעות לאחר השחרורהפלסטרים שעל החתך מודבקים היטב ואינם יורדים במים.לפלסטרים בניתוח הנ"ל יש חשיבות גדולה בקביעת איכות הריפוי ואיכות הצלקותאי לכך הפלסטרים יישארו במקומם במשך 3 שבועות ויוסרו על ידינו בפגישת הביקורת.
   
 4. למשך כמה זמן יש ללבוש את חזיית הספורט? את חזיית הספורט צריך ללבוש רוב שעות היממהכולל בזמן השינהבמשך כחודש.  
   
 5. מתי ניתן לחזור לעבודה? היכולת לחזור לעבודה היא אישיתובנוסףתלויה בסוג העבודהככללניתן לחזור לעבודה משרדית כעבור שבועולעבודה פיזית כעבור שבועיים
   
 6. מתי אפשר לעסוק בפעילות יומיומית מתונה (כגון: בישולנהיגה וכ"ו)? ניתן לחזור לפעילות יומיומית פשוטה תוך יוםיומייםלגבי נהיגהעקב חשיבותה הבטיחותית לנו ולאחריםאנחנו ממליצים לא לנהוג כל עוד יש כאבים משמעותיים או מגבלה תנועתיתבדרך כלל מדובר בכשבוע
   
 7. כמה זמן יש להימנע מפעילות מאומצת? בד"כ אי אפשר לבצע פעילות מאומצת ממש במשך כשבועלאחר מכן אפשר לבצע כל פעילותאך אנחנו מבקשים להימנע מטלטול מוגזם של השדיים (קפיצה וריצהבמשך חודשלאחר מכן אין כל מגבלות. (
   
 8. מתי מותר לישון על הבטן? אנחנו ממליצים להימנע מכל צורה של לחץ משמעותי על החזה במשך חודש כולל שינה על הבטן ומגע מיני המערב את החזה.
   
 9. מתי ניתן יהיה ליהנות מתוצאות אופטימאליות? השדיים בתחילה נראים גדוליםנוקשיםגבוהים ורחוקים אחד מהשניבהמשך הם קטנים מעטמתרככים,יורדים ומתקרבים זה לזהכעבור כחודש מתקבל כבר מראה אסתטיולאחר כ– 3 חדשים המראה כמעט סופיבמהלך השנה הראשונה עדיין עשויים לחול שינויים קטנים במראה ובתחושה
   
 10.  האם נשארות צלקות משמעותיות? בניתוח הנ"ל יש יותר צלקות מאשר בניתוח הגדלהאי לכך אנו מקפידים על ביצוע מדויקהימנעות מתפרים חיצוניים ושימוש בפלסטרים תומכיםלאחר שלב ההחלמה אנחנו נדריך אתכן בשימוש בתכשירים מונעי צלקותברוב המקרים עם הזמן הצלקות אינן מהוות בעיה
   
 11.  האם ניתן להניק לאחר הרמה או הקטנה של החזה? בחלק מהמקרים ניתן להניקאך מי שהולכת לניתוח הנ"ל ובמיוחד להקטנה משמעותית צריכה לצאת מתוך הנחה שהיא לא תוכל להניק הנקה מלאה.
   
 12.  האם התחושה של השד והפטמה משתנה? בחדשים לאחר הניתוח התחושה על עור השד והפטמה שונה מהתחושה לפני הניתוחבד"כהתחושה הנורמאלית חוזרת תוך מספר חדשיםאולםלעיתיםהתהליך עשוי להימשך עד שנה וחציבאחוז קטן התחושה עשויה להיפגע לצמיתות.
   
 13.  האם אין חשש מביצוע בדיקת ממוגרפיה? לאאנחנו ממליצים לא לבצע בדיקה ממוגרפית במשך חצי שנה לאחר הניתוחלאחר מכן אין מניעה..
   
 14.  מתי יש לקבוע תור לביקורת? בד"כביקורות מתבצעות בתאום עם המזכירהשבועשבועייםחודש, 3 חודשים ושנה לאחר הניתוחלאחר מכןאנחנו ממליצים על ביקורת כל שנה.
   
 15.  באילו מקרים יש ליצור קשר מיידית עם הרופא? אם מופיעים: נפיחותשינוי צורהכאבים יוצאי דופןהפרשה או עליית חוםתמיד נכון להשוות את שני השדייםאם שד אחד מתנהג באופן יוצא דופןיש ליצור קשר עם ד"ר גל אור.

ולסיכוםאנו רוצים לאחל לך הצלחה בניתוח,  ושבקרובתיהני מהתוצאות.
 
שלך, ד"ר גל אור ניר וצוות המרפאה.