הגדלת חזה

ניתוח הגדלת חזה הינו אחד הניתוחים השכיחים ביותר בכירורגיה פלסטית בארץ ובעולם.
לכאורה מדובר בניתוח פשוט אך למעשה מדובר בניתוח הדורש ניסיון והמון שיקול דעת.
בשביל להגיע לתוצאה משביעת רצון ישנן מספר החלטות ובדיקות שצריך לבצע ובניהן- בדיקת מבנה בית החזה, פרופורציות הגוף והחזה, החלטה בנוגע למיקום השתל (מעל או מתחת לשריר) וכמובן רצון המטופלת.

תיאום ציפיות
ניתוח הגדלת חזה הינו סוג של הגשמת חלום , לכל אישה יש את ההבנה שלה לחזה המושלם
חשוב מאוד להבין בייעוץ מה חשוב לאותה אישהישנן נשים המעוניינות בחזה בינוני וטבעיישנן נשים המעוניינות בחזה שופע ויש נשים המעוניינות בחזה גדול ובולטלאחר שמבינים ומתאמים ציפיות קל יותר להתאים את הניתוח ואת השתלים הנכונים.
נקודה חשובה שיש לציין היא שכל שתל נראה אחרת אצל כל אישהכלומר יתכן שעל אישה אחת שתל 300 CC  יראה אידאלי ועל אישה אחרת אותו השתל יראה קטן, הסיבה לכך נובעת ממספר מאפיינים אישיים בכל אישה כולל מבנה בית חזה, גובה, רוחב וגודל חזה התחלתי.

סוגי שתלים
סוגי השתלים מתחלקים לפי צורה ולפי סוג.
הצורות השכיחות בשימוש הינם השתלים העגולים בעלי מידות ונפחים שונים כאשר קוטר בסיס השתל משתנה וכן בלט השתל המגדיר את הגובה והפרופיל.
השתל האנטומי בעל מבנה בצורת טיפה מחקה את מראה השד ומעניק מראה טבעי יותר לאחר הניתוח.
חלוקה נוספת היא לפי מעטפת השתל- יכול להיות סיליקון או פוליאוריטאן המאפשר אינטגרציה משמעותית יותר לרקמת השד.
קביעת סוג ומידות השתל נקבעים לאחר פגישת הייעוץ ועל סמך מספר גורמים  כולל רצון המנותחתמצב השדיים הקייםמבנה הגוףמדידות של השתלים במרפאהמרקם השדייםעובי העור וכן על פי המלצתו של ד"ר גל אור.

יש לכם שאלה? רוצים להתייעץ? מלאו את הפרטים ומיד נחזור:

לפני ניתוח הגדלת חזה
פגישת הייעוץ עם ד"ר גל אור כוללת היסטוריה הרפואיתכולל מחלות רקעתרופות שבשימוש הרגלי עישון היסטוריה של סרטן שד במשפחהבדיקת החזה,והאפשרויות הקיימות מבחינת שיפור המראה עם התאמה לציפיות המטופלת.
הייעוץ כולל הסבר מפורט על הניתוח על כל היבטיו והתאמת השתלים.

הכנות לקראת הניתוח:
באם התבקשת לעבור בדיקות רפואיות כלשהןאנא גשי לרופא הקופה עם ההפניה,  והוא ידאג לצייד אותך בטופס המתאים.
אנאפקססי אל המרפאה את תוצאות הבדיקה'רצוי לוודא שהפקס אכן התקבל
התשלום  לניתוח יתבצע עד שבוע לפני מועד הניתוח.
שעת ניתוח סופית תימסר יום לפני מועד הניתוח.

וביום הניתוח:
*הקפידי על צום מלא כ – 6 שעות לפני הניתוח, ללא מזוןשתייהואף לא מסטיק או סוכרייה
*דאגי להצטייד ב: חולצה רפויה הנרכסת קדימהכלי רחצהוכמובן – תוצאות הבדיקות.
*רצוילהשאיר בבית תכשיטים וחפצי ערך
*אנאהקפידי להגיע לחדר הניתוח שעה לפני המועד שנקבעבשעה הזותיפגשי עם הרופא המרדיםותיבדקי ע"י האחות.  
*לאחר מכןתפגשי שוב עם הרופא המנתח לצורך צילוםסימון ושיחה נוספתבמידה ונשארו לך ולבני משפחתך שאלות פתוחות או דגשים חשובים שלא נאמרו,זה הזמן להפנותם למנתח.
*מומלץלרכוש מאיתנוחזייה מיוחדתאותה תלבשי במהלך החודש הקרוב.
 
מהלך ניתוח הגדלת חזה
ניתוח הגדלת חזה מבוצע בהרדמה כללית, הניתוח אורך כשעה ולאחריו קיימת השגחה רפואית הדוקה לצורך החלמה מהירה וטובה.
לרובמתבצע החתך בקפל התתשדי דרכו מייצרים את הכיס שבתוכו יונח השתל.
דרך החתך מוכנס השתל לאחר התאמת המידה והסוג.

השתל מוכנס לאחת משתי האפשרויות הבאות:
1.  מישור תתשרירי:   השתל מונח מתחת לשריר.
2.  מישור תתשדי:   ממקמים את השתל מעל לשריר ומתחת לרקמת השד.
החלטה על מיקום השתל מתבצעת בהתאם למספר גורמים וביניהם מבנה ומרקם השדייםעובי העור והרקמות הרכותמיקום הפטמה בהתאם למיקום הכפל התת– שדי ושאר נתונים שיפורטו בפגישה עם ד"ר גל אור.
החתך הניתוחי נתפר בתפרים נמסים עם היוותרות צלקת באורך של כ 4 ס"מ.

לאחר הניתוח:
מהניתוח את מתעוררת עם חזיית הספורט ללא חבישהאין כל תפרים חיצונייםובאזור החתך יש רצועת פלסטר עדינהלאחר כ-45 דקות בחדר התאוששות את מועברת לחדרי מנוחההשחרור מתבצע בד"כ באותו היוםאז נפגשים עם הרופא המנתחמסתכלים יחד על החזה החדשומקבלים הסבר לגבי ההמשך.
 
שאלות שכיחות ותשובות:

 1. האםועד כמה עלולים להופיע כאביםבשעות הראשונותעלולים להופיע כאבים בינוניים עד חזקיםוזה שלב המטופל בתרופות נוגדות כאבים הניתנות על ידי הרופאיםבימים הבאים הכאבים בינוניים וניתנים לשליטה על ידי משככי כאבים רגיליםבד"כ לאחר כשבוע אין כאבים משמעותייםבהגדלות בהן השתל מוחדר מתחת לשריר הכאבים מעט יותר חזקים וממושכים.
   
 2. אילו משככי כאבים ניתן ליטולהכאבים הללו מגיבים היטב לאופטלגין נוזלי ומשככי כאבים נוגדי דלקת (אדוויל', נורופן ודומיהם). בהגדלה תת שרירית לעתים נרשום לך תרופות מרשם חזקות יותר.
   
 3. מתי מותר להרטיב את אזור הניתוחניתן להתקלח ללא חשש 24 שעות לאחר השחרורהפלסטר שעל החתך מודבק היטב ואינו יורד במיםככלל,הפלסטר צריך להישאר במקומו והוא יוסר ע"י המנתח בפגישת הביקורת.
   
 4. למשך כמה זמן יש ללבוש את חזיית הספורטאת חזיית הספורט צריך ללבוש רוב שעות היממהכולל בזמן השינהבמשך כחודש.  
   
 5. מתי ניתן לחזור לעבודההיכולת לחזור לעבודה היא אישיתובנוסףתלויה בסוג העבודהככללניתן לחזור לעבודה משרדית כעבור שבועולעבודה פיזית כעבור שבועיים
   
 6. מתי אפשר לעסוק בפעילות יומיומית מתונה (כגון: בישולנהיגה וכ"ו)? ניתן לחזור לפעילות יומיומית פשוטה תוך יוםיומייםלגבי נהיגהעקב חשיבותה הבטיחותית לנו ולאחריםאנחנו ממליצים לא לנהוג כל עוד יש כאבים משמעותיים או מגבלה תנועתיתבדרך כלל מדובר בכשבוע
   
 7. כמה זמן יש להימנע מפעילות מאומצתבד"כאי אפשר לבצע פעילות מאומצת ממש במשך כשבועלאחר מכןאפשר לבצע כל פעילותאך אנחנו מבקשים להימנע מטלטול מוגזם של השדיים (קפיצה וריצהבמשך חודשלאחר מכן אין כל מגבלותבהגדלות תתשריריות קיימת מגבלה על מאמץ יתר של חגורת הכתפיים והזרועות במשך 4 – 2 שבועות לפי הוראות המנתח
   
 8.  האם יש סכנה לשתלים בזמן טיסה או צלילהאין שום עדות כזוומותר  לטוס מיידיתכפי שנוהגות פציינטיות המגיעות מאילת . 
   
 9. מתי מותר לישון על הבטןאנחנו ממליצים להימנע מכל צורה של לחץ משמעותי על החזה במשך חודש (כולל שינה על הבטן ומגע מיני המערב את החזה
   
 10. מתי ניתן יהיה ליהנות מתוצאות אופטימאליותבתחילההשדיים נראים גדוליםנוקשיםגבוהים ורחוקים אחד מהשניבהמשךהם קטנים מעט,מתרככיםיורדים ומתקרבים זה לזהכעבור כחודש מתקבל כבר מראה אסתטיולאחר כ– 3 חדשים התוצאה כמעט סופיתבהגדלה תת שרירית התהליך  ארוך יותרבמהלך השנה הראשונה עדיין עשויים לחול שינויים קטנים במראה ובתחושה
   
 11. האם ניתן להניק לאחר הגדלה  ? הניתוח ברוב המקרים אינו משפיע על ההנקה.
   
 12. האם התחושה של השד והפטמה משתנהבחדשים לאחר הניתוח התחושה על עור השד והפטמה שונה מהתחושה לפני הניתוחבד"כהתחושה הנורמאלית חוזרת תוך מספר חדשיםאולםלעיתיםהתהליך עשוי להימשך עד שנה וחצי, ישנם מקרים נדירים בהם התחושה לפטמה אינה חוזרת
   
 13. האם אין חשש מביצוע בדיקת ממוגרפיהלאאנחנו ממליצים לא לבצע בדיקה ממוגרפית במשך חצי שנה לאחר הניתוחלאחר מכןאין מניעהעם זאת,חובה להודיע לבודק על נוכחות השתלכיון,  שאז נהוג לנקוט בטכניקת ממוגרפיה מעט שונה .
   
 14. האם חובה להחליף את השתל כל מספר שניםאין המלצה כזו – אין כל צורך להחליף שתלים תקינים!
   
 15. מתי יש לקבוע תור לביקורתבד"כביקורות מתבצעות בתאום עם המזכירהשבועייםחודש, 3 חודשים ושנה לאחר הניתוחלאחר מכןאנחנו ממליצים על ביקורת כל שנה.
   
 16. באילו מקרים יש ליצור קשר מיידית עם הרופאבמידה ומופיעי:  נפיחותשינוי צורהכאבים יוצאי דופןהפרשה או עליית חוםתמיד נכון להשוות את שני השדייםאם שד אחד מתנהג באופן יוצא דופןיש ליצור קשר עם הרופא.

 
לאחר הניתוח
לאחר הניתוחבאזור החתך יש רצועת פלסטר עדינהומעליה חזיית ספורט וחבישה.
מיד לאחר הניתוח יש לשהות כשעה בחדר התאוששות תחת השגחה צמודה ע"י צוות רפואי ולאחר מכן המנותחת מועברת לחדר המנוחה.
במידה והשתל נמצא מעל השריר ניתן לחזור לפעילות יומיומית רגילה ולעבודה כשלושה ימים לאחר הניתוחמיקום תת שרירי מלווה בתקופת החלמה ממושכת יותר ובמגבלות פעילות בחדר כושר.
יש צורך בטיפול אנטיביוטי דרך מתן פומי למספר ימים לפי המלצת ד"ר גל אור
בכל ממצא חריג במהלך ההחלמה כגון: כאבים קשיםאודםהפרשה מוגלתיתקוצר נשימה או כל סוגיהיש לפנות מייד לד"ר גל אור.
 
תוצאה סופית לאחר הניתוח
מתקבלת כ– 6 שבאחרי הניתוח.  אין להתייחס לצורה והגודל הסופיים לפני סוף תקופת ההחלמה למרות כל זאתברוב המקרים ניתן לראות את התוצאה הכמעט סופית כבר בסוף השבוע הראשון לאחר ניתוח.

סיבוכים ניתוחיים
כמו בכל ניתוחישנם סיבוכים אפשרייםאומנם בשיעור נמוך מאוד אך יש להכיר אותם.
 הסבר מפורט וברור יינתן במסגרת פגישת הייעוץ עם ד"ר גל אור.
מבין הסיבוכים הניתוחיים ניתן למנות דימוםזיהוםפעירת שולי החתךצלקת בולטתהפרעה תחושתית זמנית ולפעמים גם קבועה,   אסימטריה בין השדיים,דלף של השתלהתקשות מעטפת השתלקפליםגלים וקצוות שתל מורגשים.